Czy w korporacji jest miejsce na przyjaźnie?

Internet

W dzisiejszych czasach większość osób skazana jest na pracę w korporacji. Oczywiście, nie jest to nic złego, ale nie ma praktycznie niewielkich rodzinnych firm, w których można szukać zatrudnienia. Najczęściej zatrudniają one swoich znajomych lub osoby polecone i bardzo ciężko jest znaleźć taką pracę. Na polskim rynku funkcjonuje bardzo wiele korporacji, zarówno naszych, jak i zagranicznych. Nawet w mniejszych miastach można znaleźć zatrudnienie w takiej firmie. Oczywiście, korporacje poszukują jedynie osób wykwalifikowanych, nadających się na swoje stanowiska.
Nie ma tutaj raczej mowy o jakimkolwiek przypadku. Liczy się wykształcenie, wiedza i dotychczasowe doświadczenie oraz osiągnięcia. Procesy rekrutacyjne w większych firmach trwają dość długo i mają po kilka etapów. Zazwyczaj na początku odbywa się zwykła rozmowa z osobą zatrudnioną w dziale HR, a później zaczynają się schody, w postaci różnego rodzaju testów, rozmów i szkoleń. Trzeba więc wykazać się odpowiednim poziomem wiedzy i zaangażowaniem, aby móc dostać wymarzoną pracę w korporacji. Nie można się jednak załamywać i poddawać, ponieważ firmy te coraz chętniej zatrudniają osoby młode, zaraz po studiach, ale wyróżniające się konkretnymi umiejętnościami lub kwalifikacjami.
Wiele mówi się o tym, że w typowej korporacji występuje wyścig szczurów i nie ma tam praktycznie miejsca na przyjaźnie. Wszystko zależy oczywiście od tego, jaka jest to firma i jakie w niej panują stosunki i reguły. Każdą firmę tworzą przecież ludzie i to od nich zależy, w jakich będą pracowali warunkach i relacjach. Najważniejsze jest oczywiście odpowiednie podejście kadry zarządzającej do tematu. Oczywiście, konieczne jest robienie rankingów i docenianie osób, które zajmują najwyższe w nich pozycje. Taki pracownik powinien otrzymać premię motywacyjną i zostać pochwalony. Nie oznacza to jednak, że w firmie powinien zapanować wyścig szczurów, które będą bezwzględnie i bez opamiętania dążyły do tego, aby wygrać.
Bardzo ważna jest polityka interpersonalna oraz oczywiście integracyjna. Dobrze jest dla pracowników przygotowywać różnego rodzaju wyjazdy integracyjne i spotkania. Fajnie, kiedy mogą wspólnie spędzić oni czas wolny i bawić się. Oczywiście, organizacja takiego wyjazdu, czy też wydarzenia należy do pracodawcy. Sami pracownicy, mogą po godzinach pracy umawiać się na spotkania przy piwie, czy wspólne wyjścia. Z pewnością będzie to miało pozytywny wpływ na stosunki, jakie między nimi zapanują. Jeżeli w pracy pojawiają się jakiekolwiek konflikty, pracodawca również powinien się do nich ustosunkować i nie powinien do nich nigdy dopuszczać. Wszyscy jesteśmy ludźmi i zdarza się nam popełniać błędy, zwłaszcza jeżeli zawsze pracujemy pod presją czasu i musimy dbać, na przykład o wyniki sprzedażowe.
Eksperci doradzają, aby za wszelką cenę starać się utrzymać jak najlepsze stosunki z kolegami i koleżankami z pracy. Trzeba bowiem pamiętać o tym, że w miejscu pracy spędzamy połowę swojej doby. Często ze znajomymi zza biurka widzimy się dłużej niż z własnym mężem czy żoną oraz dziećmi. Dobrze jest więc lubić się nawzajem i miło spędzać razem czas. Jeżeli jednak ktoś negatywnie podchodzi do tematu, nie można go do niczego zmuszać. Absolutnie, nie chodzi o przyjaźń, ponieważ przyjaciół lepiej jest szukać poza miejscem swojej pracy. Wystarczy, aby miło się rozmawiało i spędzało wspólnie czas, bez stresu, nerwów i niedomówień.

Previous
Jak dostać się do korporacji?
Next
Jak przygotować się do rozmowy o pracę w korporacji?

Leave a comment